شرکت قطار های مسافری و باری جوپار     

 

این  شرکت  در  سال 1381   در   زمينه كرير  ريلی  مسافری  و  باری  و  به  عنوان  اولین شرکت بخش خصوصی و با خرید تعداد 22 دستگاه واگن درجه یک اکسپرس خواب 6 تخته پارسی  توانست فعالیت خود را آغاز  کند.  با خرید تعداد 84 دستگاه واگن  درجه یک پارسی در  سال 1388 پیشرفت زیادی در طی این چند سال کند. توانست به عنوان یکی از  بزرگترین کریرهای مسافری  ریلی در   مسیرهای تهران- مشهد، تهران- بندرعباس، تهران- کرمان، تهران- زاهدان و کرمان – مشهد شناخته شود. با برنامه ریزی هایی که این شرکت   انجام داد توانست   در سال 1393 تعداد 45  دستگاه واگن مسافری از کشور  آلمان   خریداری   کند با این کار در      حدود 40   درصد ظرفیت جابجایی مسافر را افزایش  داد و سالانه می تواند حدود2 میلیون نفر را  جابجا کند .
شرکت قطارهای   جوپار در راستای سیاست   خصوصی سازی در بخش  حمل و نقل ریلی از سال 1381 به  عنوان   یک شرکت خصوصی، فعالیت خود را در دو بخش حمل و نقل مسافر و بار شروع کرد و شما هم‌اکنون می‌توانید جهت تهیه بلیط قطار جوپار از ریل تور اقدام کنید.
این شرکت در ابتدا با خرید 22 واگن اگسپرس شش تخته آغاز به کار کرد اما در سال 1388  با افزودن 84 واگن دیگر ناوگان ریلی خود را تقویت کرد و اکنون در مسیرهای تهران- مشهد، تهران- بندرعباس، تهران- کرمان، تهران - زاهدان و کرمان  - مشهد به مهمانان و مشتریان خدمات خود را ارائه می‌دهد. از امکانات واگن‌های جوپار، می‌توان به بدنه و پنجره‌های دوجداره که عایق صوتی و حرارتی خوبی هستند، اشاره کرد.
ظرفیت حمل بار قطارهای جوپار، روزانه حدود دومیلیون تن بار است. این شرکت در زمینه حمل مواد معدنی فعال بوده و امکان حمل بار به کشورهایی مانند روسیه، ترکیه و افغانستان را دارد

 

 

قطار کویر

 

پیشرفت صنعت گردشگری باعث شده سالانه افراد بسیاری به نقاط مختلف ایران سفر کنند. سفر با استفاده از قطار بسیار لذت بخش بوده و یکی از بهترین روش های سفر برای خانواده ها می باشد. در کشور ایران چندین شرکت در زمینه ی حمل و نقل ریلی فعالیت می کنند، هر کدام از این شرکت ها دارای چندین قطار مختلف می باشد. در این بخش از وب سایت لحظه آخر قصد داریم به بررسی قطار کویر بپردازیم.

 

قطار کویر که مطلق به شرکت سفیر ریل آسیا، یکی از بهترین قطار های این شرکت می باشد. این شرکت در کنار قطار کویر دارای قطار های دیگری مانند قطار پرستو، سروش، غزار وانیاریل، نورالرضا، مهتاب، هستیا، غدیر، نگین و رعد تبریز می باشد

قطار کویر در سال 1396 با هدف توسعه صنعت گردشگری در بخش شمال غربی کشور ایران و بهبود وضعیت قطار های این منطقه، جایگزین قطار درجه دو زنجان شد، این جابجایی در تاریخ 28 اسفند انجام گشته است. گردشگران تور داخلی  لازم است بدانند که قطار کویر در واقع یک قطار اتوبوسی بوده و دارای امکانات مناسبی می باشد. قطار اتوبوسی کویر دارای 6 سالن با ظرفیت 46 نفر می باشد و در مجموع قابلیت جابه جایی 322 مسافر را دارد.